MEÜ-ana sayfa      GazeteNet-ana sayfa     gündem     üniversite     sağlık     sanat     spor     videohaber     bize ulaşın    
 

GazeteNet Makale

 

Prof. Dr. K. Suha AYDIN
Mersin Üniversitesi Rektörü


TERCİHLERİNİZE SİZ
YÖN VERECEKSİNİZ


Sevgili öğrenciler ve veliler,

Üniversiteye hazırlık maratonunu hep birlikte başarıyla tamamladınız. Bu uzun, maddi ve manevi açıdan yorucu maratonda, en zor, titizlikle davranılması gereken kısım “tercih” aşaması. Sevgili öğrenciler şunu hiçbir zaman unutmayın ki, öncelikle sizin hayalleriniz ve yaşamdan istekleriniz tercihlerinize yön verecek. Hangi alanda eğitim görürseniz görün, çalıştığınız sürece başarı kaçınılmaz olacaktır. Ancak mutsuz başarılılar kitlesine katılmaktansa, yaşadığı sürece yaptığı işten mutluluk duyan ve bu sayede toplumun gelişimine katkı sağlayan başarılı insanlar arasında yer almak sizin elinizde.
Devamı için tıklayınız...

 
 
 
 
 

 

   Haberler
 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Erkek Basketbol Takımı ile
Birinci Söyleşi Günleri Başladı...

 

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu bugün Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi B Salonu'nda ilki gerçekleştirilen söyleşiyle Mersin Büyükşehir Belediyesi Erkek Basketbol Takımı antrenör, menajer ve oyuncularını öğrencilerimizle buluşturdu.

 
 

Oyunculardan Kevin, Polat, Altan ve Antrenör Ahmet Çakı ile İdari Menajer Suat Özdal'ın katıldığı söyleşide performanstan, seyirci kitlesine, basketbolcuların yaşamından spora bakışlarına kadar birçok konu karşılıklı tartışılarak keyifli bir sohbet ortamı yaratıldı.

 
 

Dinleyicilerden oldukça ilgi gören oyuncu Kevin (ft: soldan ikinci), kendisine yöneltilen sorulara samimi cevaplar verdi. Mersin adını ve Türkiye'yi daha önce hiç duymamış olmasına rağmen, çevresinden ‘Türkiye basketbol ligi çok iyi' şeklinde aldığı yorumlar sonucu burasını tercih ettiğini, yalnızca kafasındaki sorunun yemek kültürü konusunda olduğunu belirten ABD'li oyuncu, bu tasasının yersiz olduğunu anlamasını şu sözleriyle dile getirdi: ‘Yemeklerden çok memnunum. Burada kebap var. Severek yiyorum. Yemek pişiremediğim için gelmeden önce çok korkuyordum. Şimdi burada favori bir sürü restoranım var.'

Kendisinden ABD'deki ve Türkiye'deki basketbol kültürünü kıyaslaması istenilen Kevin, ‘ABD'de her yerde basketbol potaları görürsünüz. Ben de doğup büyürken bütün arkadaşlarım gibi hep basketbol oynayarak eğlenceli zamanlar geçirdim. Burada ise Avrupa'da olduğu gibi futbol ön planda' dedi.

NBA ile Türk basketbol stili hakkında ise Kevin, ABD'de hücum ağırlıklı, seyirciye eğlenceli vakit geçirtme amaçlı ve ekonomik getiri sağlamaya dönük bir basketbol tarzı olmasına rağmen, Türkiye'de savunmayı önemseyen ve sert bir oyun tercihi olduğunu ifade etti. Çok yetenekli ve yıldız oyuncular barındırmasından ötürü NBA'de oynamanın zorluğunu dile getiren ABD'li oyuncu ‘Nasıl Avrupalı bir futbolcu ABD'de kolay futbol oynarsa, benim için de burasının öyle bir kolaylığı var' dedi. Ancak Türkiye'de oynamanın kendisi için çok yararlı bir deneyim oluşturduğunu da söyleyen Kevin ‘Burada olmaktan dolayı gayet memnunum. Avrupa ve Türkiye ligine saygı duyuyorum' diye konuştu.

Antrenör Ahmet Çakı (ft:sagdan ikinci) Mersin Büyükşehir Belediye Takımının geçen sezon 9 yabancı oyuncusu olmasına rağmen, bu sezon kendisinin Türk basketbolculara ağırlık verdiğini ve para için değil yalnızca oynamak ve iyi bir takım yaratmak için kulübü tercih etmeleri konusuna öncelik verdiğini dile getirdi. Aksi halde verim almanın imkansız olduğunu söyleyen Çakı ‘Benim oyuncum sahada %100'lük performansla değil de %80'lik performansla oynayabilir ama elinden gelen mücadeleyi verir, genç, dinamik, takım kurgusunu bozmadan ve kariyer odaklı oynar' dedi. Antrenör Ahmet Çakı uzun soluklu bir takım var etmenin sırrının da bu olduğunu dile getirdi.

Oyunculardan Polat (ft: sağdan birinci) kendisinin Mersin'e gelmeden Banvit takımının kadrosunda yer aldığını ancak orada kendini gösterme şansı yakalayamadığını söyleyerek ‘Banvit'te iki yılım heba oldu. Basketbol oynamadan kenarda geçirdim maçları. Mersin'e oynamak için geldim. Çok da mutluyum' diye konuştu.

 

Menajer Suat Özdal ise en büyük eksiklerinin rakip takımı yıldırıcı etkiye sahip taraftar olduğunu belirterek ‘Mersin taraftarı çok sessiz. Daha önce, futbol kültüründen gelip küfürlü tezahüratlarda bulunarak ailesiyle birlikte maça gelen basketbol seyircisinin önünü kesen taraftarları biz engelledik. Onların tribüne gelmesini yasakladık. Şuan ilköğretim okullarında, liselerde ve üniversitede öğrencilerle buluşarak bilinçli bir taraftar yaratmaya çalışıyoruz. Örneğin Mersin Üniversitesi öğrencileri de neden bir Selçuk Üniversitesi taraftarı gibi takımını ateşlemesin?
Çünkü maçların kazanılmasında taraftarın payı çok büyük' dedi. Özdal yine de hiçbir zaman boş tribüne oynamadıklarını da sözlerine ekledi.

 

Üniversitemiz Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Serdar Yakupoğlu katılımcılara geldikleri için teşekkür ederken Mersin Büyükşehir Belediyesi Erkek Basketbol Takımı temsilcileri de kameralarımıza yaptıkları açıklamayla bu söyleşiden memnun kaldıklarını ifade ettiler.

 
 

Hakkımızda

 

  Künye

  Haber Arşivi

 

Resim Galerisi

 

Linkler


Fakülteler  

Yüksekokullar

M. Yüksek Okulları

Enstitüler

 

Mersin Gündemi

 
Öğrenci Haberleri
 

  Öğrenci Toplulukları
       Haberleri

 

MEÜ Yayınları

 

  Online Kitap Satışı